Historia Kompleksu Dzielna 60

Teren, na którym usytuowany jest zespół budynków tworzył losy wolnej Warszawy. Każdy budynek ma swoją historię i wyjątkową przeszłość.

Obiekty znajdujące się na terenie Dzielnej 60 powstawały w różnych okresach od 1912 roku poprzez lata 30, a kończąc na latach 70. Teren, na którym usytuowany jest zespół budynków tworzył losy wolnej Warszawy. Każdy budynek ma swoją historie i wyjątkową przeszłość – stąd nazwy poszczególnych biurowców określające pierwotne rejony Warszawy.

Na miejscu Kompleksu w 1912 powstał gmach z przeznaczeniem na nowy budynek fabryki tabacznej Noblesse, w 1924 fabrykę przejął Polski Monopol Tytoniowy, który wzniósł kolejny budynek jako jeden z pierwszych w technologii słupowo-płytowej. Podczas walk powstańczych w budynku tym mieściła się siedziba niemieckiej żandarmerii. W pobliżu, przy ulicy Esperanto, znajdowała się komenda główna AK. Bezpośrednio na terenie Kompleksu toczyły się działania zbrojne mające na celu zdobycie niemieckiej siedziby, której sąsiedztwo zagrażało działaniom AK. Podczas walk powstańczych zabudowa, jako jedna z nielicznych, nie została całkowicie zniszczona. Kompleks graniczył z terenem muru dawnego getta przy ulicy Pawiej.

Kolejne budynki istniejące do dzisiaj budowano po wojnie: w 1938 r. powstała kamienica mieszkalno-usługowa w latach 60 powstały kolejne budynki , w których mieściła się produkcja zakładów Polfer. Ostatni budynek powstał w latach 70-tych jako typowy budynek administracyjny.

Dzisiaj wszystkie obiekty funkcjonują jako budynki biurowe oferujące nowoczesną powierzchnie do wynajęcia.